PREVENCE A OŠETŘOVÁNÍ PAZNEHTŮ U DOJNIC

Přípravky, které účinným způsobem zajišťují prevenci proti vzniku digitální a interdigitální deramatitidy, mezipaznechtních vředů, hnilob, laminitidy a proliferaci jsou HOOF FIT LIQUID, HOOF FIT GEL a HOOF FIT BATH.

HOOF-FIT-LIQUID

Přípravek HOOF-FIT-LIQUID slouží ke skupinovému ošetření skotu – hlavně dojnic. Lze jej používat i v zimním období, neboť na rozdíl od nejčastěji používanému formalínu, odolává teplotám vnějšího prostředí až do 2 °C, a to při zajištění 100 % účinnosti. U formalínu, jak známo, se nedoporučuje teplota pod 15 °C.

Není to ale jediná výhoda, kterou HOOF-FIT-LIQUID oproti formalínu má. Formalín je prokazatelně kancerogenní, dráždí sliznici a u citlivějších osob může způsobovat zdravotní potíže. Zdaleka ne všichni ošetřovatelé dojnic s ním rádi pracují.

Podobně necitlivě se chová formalín i ke zvířatům, které jsou vystaveny jeho účinkům, např. v koupacích vanách. Formalín dráždí a štípe citlivá místa tkáně, což nutí dojnice k močení a kálení do formalínového roztoku ve vaně. Tím se snižuje jeho doba použití a při nedostateční obměně se stává rezervoárem infekcí.

Právě pro jmenované negativní účinky formalínu stále probíhají diskuse o jeho zákazu používat jej při léčbě a ošetřování hospodářských zvířat.

HOOF-FIT-LIQUID je vodou ředitelný roztok obsahující cheláty mědi a zinku a organické kyseliny mléčnou a octovou a zajišťuje plnou preventivní účinnost na výše jmenovaná onemocnění.

Přímo zamezuje působení bakterií, které mohou tato onemocnění vyvolat, je odolný proti znečištění výkaly a má velmi dobrou přilnavost ke tkáni, takže se udrží na postižených místech mnohem déle

Přípravek je šetrný vůči životnímu prostředí, je stejně účinný jako antibiotika, ale neexistuje u něj ochranná lhůta.

Technika použití HOOF-FIT-LIQUIDu záleží na způsobu ustájení dojnic a na podmínkách, které vykazuje dané prostředí. HOOF-FIT-LIQUID lze v doporučeném ředění s vodou použít následujícími způsoby:

1) Formou nástřiků na končetiny dojnice na vazném ustájení nebo v dojírně. Nástřik se provádí jednoduše pomocí klasického postřikovače s tryskou.

HOOF-FIT-LIQUID se ředí vodou postupně v poměru 1:1 až 1:4

2) V brodících rohožích (3 % roztok)

HOOF-FIT-GEL

Přípravek HOOF-FIT-GEL je svým složením a účinky totožný s přípravkem HOOF-FIT-LIQUID. Je však odlišný formou (jedná se o snadno roztíratelný gel) a jeho použití se soustřeďuje na individuální ošetření při již zřejmém výskytu kožního onemocnění (deramatitidy, vředy, hniloby).

Postup při individuálním ošetření se doporučuje následující:

 1. 1) Ostříhat paznehty
 2. 2) Paznehty řádně vyčistit a dokonale vysušit
 3. 3) Štětcem HOOF-FIT-GEL řádně rozmazat po celé ploše postiženého místa, neopomenout na mezipaznehtní prostor.
 4. 4) Pokud lze, nechat gel několik minut vsáknout do tkáně
 5. 5) Dle intenzity onemocnění musí chovatel rozhodnout, zda postižené místo ovázat fáčem či nikoliv

Dle zkušeností, které již chovatelé s HOOF-FIT-GELEM získali, výsledky v léčbě se dostavují nejpozději během 5 dnů.

Výhody při používání HOOF-FIT-GELU na ošetření paznehtů se dají shrnout do následujících bodů:

 1. 1) Snadno se aplikuje
 2. 2) Neexistuje ochranná lhůta
 3. 3) Je stejně účinný jako antibiotika
 4. 4) Na ráně neštípe
 5. 5) Úspěšně působí v 90 % případů
 6. 6) Nelze na něj získat rezistenci
 7. 7) Účinnost chelátů (organická forma) mědi a zinku je mnohokrát vyšší než u mikroprvků v anorganické formě

Přípravek HOOF-FIT-GEL je vhodný k použití jak pro veterinární lékaře a skupiny, které se profesionálně zabývají ošetřováním a řezáním paznehtů, tak i pro ošetřovatele k běžnému dennímu použití.

HOOF FIT BATH

Hoof Fit Bath je tekutý přípravek určený do průchozích a koupacích van.

Složení:

 • organické kyseliny (mléčná, propionová, mravenčí) – slouží jako dezinfekce
 • 3 dezinfektanty – dezinfekce
 • čistý, 14 % ZINEK v organické formě – podporuje hojení
 • aloe vera – zvyšuje účinnost hojení
 • glycerin – zlepšuje hojení
 • aktivní složka – podporuje vzlínání přípravku, který se dostane k postiženému místu přes případné nečistoty (paznehty by se měly očistit)
 • aldehyd – zajistí tvrdost paznehtů

Část uvedených desinfektantů působí na plísně a část na bakterie.

Koncentrace:

3% !!! do průchozí i koupací vany (Nikdy nižší ani vyšší koncentraci. Vyšší by mohla začít působit pálení a zvětšování problémů. Nižší by naopak nebyla tak účinná). Hoof fit bath obsahuje 85% aktivních složek a 15% jsou stabilizátory, proto je plně dostačující koncentrace koupele 3%.

Účinnost lázně:

 • Závisí na stupni znečištění koupacího roztoku, nikoliv na době po kterou je roztok ve vaně napuštěn.
 • Při použití vlažné vody se efekt zvyšuje => lepší čistící schopnost.
 • Lázeň by se měla měnit po koupeli 200 krav – s ohledem na stupeň znečištění.
 • Účinnost Hoof Fit Bath se vlivem nízké teploty nesnižuje.
 • Pokud se zvíře napije roztoku, nevzniká jakékoliv poškození zdraví (není to dobré, ale nemá to negativní efekt).

Použití Hoof-fit bath

Hoof-fit bath se používá do průchozí vany za dojírnou nebo do vany koupací.

Bude-li chovatel používat průchozí vanu je nutné, aby krávy chodily nějaký čas (3 až 5 dní) pouze přes prázdnou vanu bez roztoku, aby si zvykly. Vana se potom napustí roztokem HOOF-FIT BATH a krávy přes ni budou chodit 3 následující dny. Dále už pouze preventivně jedenkrát týdně, vždy přes 3 % roztok. Pokud se výrobek nebude delší dobu používat, je nutné vždy znovu začít s koupelí 3 dny po sobě a pak opět preventivně jedenkrát týdně. Průchozí vanu lze nechat na místě trvale – nebo ji lze po každém koupání odstranit.

Likvidace přípravku HOOF-FIT BATH není problém. Nejedná se o karcinogen, a proto je možné jej bez problémů vylít do odpadní jímky nebo kanálu.

Pokud má zvíře postižení vážnějšího rázu, může ho lázeň lehce štípat => ph 3,8

Na paznehtech je použití lázně vidět bez problémů 2 až 3 dny (vysoká adheze a dostatečné množství barvy). ROZTOK MÁ BARVÍCÍ ÚČINEK.

Před vstupem do průchozí vany s roztokem Hoof Fit Bath je nutné paznehty řádně očistit ostříkáním vodou nebo instalovat ještě jednu vanu s vodou.

Výška hladiny ve vaně je 16 cm, jestliže se lázeň postupně vyšplouchá, je nutné ji dolít. Vanou může projít 200 krav bez ztráty účinnosti výrobku, pak je nutné lázeň vyměnit.

Do každé vaničky se vejde 90 litrů vody, tzn., že se do každé z nich nalije 2,7 litru Hoof Fit Bath (celkem 180 litrů vody a 5,4 litrů Hoo Fit Bath = 3% roztok) Vana plná vody váží 300 kg, proto není nutné ji fixovat. Ve vaně to neklouže, takže zranění nehrozí, při použití více van za sebou je nutné klást vany co nejblíže za sebe.

První výsledky už po 14ti dnech, po třech měsících došlo ke zlepšení zdravotního stavu paznehtů až o 40%.

Všechny přípravky HOOF-FIT-LIQUID, HOOF-FIT- GEL a HOOF FIT BATH jsou vyrobeny s ohledem na bezpečnost ochrany životního prostředí a potravinového řetězce. Jsou šetrné vůči technologii, zvířatům a lidem.